Az ENIL-European Network on Independent Living- idén ünnepli megalapításának 30. évfordulóját. Születésnapjaként 2014 óta a május 5-i Európai Önálló Életvitel Napját tartja számon. E nap alkalmából a hálózat tagjaival közösen, különböző figyelemfelhívó rendezvényeket, ünnepségeket, tüntetéseket, kampányeseményeket szerveznek, hogy hangsúlyozzák: a közösségi alapú lakhatás és önrendelkezés joga mindenkit megillet.
Idén Budapesten a Millenáris park ad otthont a rendezvénynek A megrendezésre kerülő konferencia fő témája a személyi asszisztensek bemutatása. Az Önálló Életvitel elérésének érdekében az első és legfontosabb, hogy minden érintett ember minőségi segítséget kaphasson a mindennapokban. Az erre létrehozott szolgáltatást Személyi Asszisztenciának hívják, ahol a fogyatékos ember irányításával egy segítő személy a “kinyújtott kezek és lábak” szerepét tölti be, illetve szükség esetén támogatást nyújt a döntések meghozatalában is.
A közös európai nap további célkitűzése, hogy közelebb hozza egymáshoz a fogyatékossággal élő személyek és támogatóik helyi közösségeit és erősítse a nemzetközi hálózatot .
Legfontosabb célja az önálló életvitel feltételeinek elősegítése, így az akadálymentes környezet, a Személyi Asszisztencia szolgáltatás és megfelelő támogató eszközök biztosítása
Mi is az önálló életvitel?
- a fogyatékos emberek önrendelkezési joga,
- életfilozófia, szemléletmód, ideológia,
- lehetőség az egyenértékű élethez,
- saját életük feletti kontroll, amely minimalizálja a másoktól való függést,
- a fogyatékos egyén saját kezébe helyezi vissza − hasonlóan a társadalom többi felnőtt tagjához − életének irányítását azáltal, hogy önmaga hoz döntéseket sorsa felől, amiért felelősséget is vállal,
- a fogyatékos embert, mint individuumot veszi figyelembe, hangsúlyozva, hogy elsősorban az egyén az, aki felelős saját sorsáért, tőle függ, hogy mennyire kiszolgáltatott, milyen mértékben döntenek helyette.
Az Önálló Életvitel Mozgalom alapelvei:
- a fogyasztói érdekvédelem elve: a fogyatékosoknak korrekt és teljes körű információhoz kell jutnia ahhoz, hogy a döntéseket meg tudja hozni,
- a normalizációs elv: a társadalomnak azonos életfeltételeket és életkörülményeket kell biztosítani minden állampolgára számára, beleértve a fogyatékosokat is.
A társadalom felelőssége abban van, hogy a döntésekhez megteremtse a feltételeket, biztosítsa a választás lehetőségét.
(idézet a Motiváció Alapítvány tanulmányából)
Kócziánné Szalai Teréz
Vélemény, hozzászólás?