Pomáz város weboldalán jelent meg néhány nappal ezelőtt az a „partnerségi felhívás”, amely a behivatkozott jogszabályok alapján lehetőséget ad – lehetőséget kell adnia – a pomázi polgároknak, civil szervezeteknek, vallási közösségeknek, mérnök-szakmai szervezeteknek, gazdasági társaságoknak az új településrendezési szabályzatok vitájában való részvételre írásos hozzászólás formájában 2018. január 12-ig. Ennek pontos leírását itt olvashatjuk:
Tudom, hogy sokan csak legyintenek erre, mondván az elmúlt években számtalanszor próbáltunk már elmondani a véleményünket eredménytelenül. Igen, legtöbbször semmilyen választ nem kaptunk, sem köszönetet, sem a törvényben előírt módon, indoklással alátámasztott elutasítást.
De nem is az önkormányzat, hanem magunk miatt kellene komolyan venni ezt a lehetőséget arra, hogy megismerjük egymás véleményét, feltérképezhetjük, hogy ki mit gondol a helyi építési előírásokról és azok betartásáról, betartatásáról, az örökségvédelemről, arról, hogy mit jelent zöld településnek lenni, mi hiányzik nekünk, a város lakosságának, ami miatt rendszeresen ugyanazok a bosszúságok rontják el mindennapjainkat, mérgezik a levegőnket.
Elérhetőek azok a frissen összeállított háttértanulmányok, hatásvizsgálatok, amelyek alapján a dokumentumok elkészültek. A megfelelő jogosítványokkal és szakmai kompetenciával rendelkező szakemberek készítették el ezeket, azonban sajnálatos módon legtöbbjük nem rendelkezik helyismerettel, ezért a megbízó által rendelkezésükre bocsátott, néha túlhaladott adatok, korábbi tanulmányok, az elérhető szakirodalom alapján dolgoztak*. Minthogy ugyanakkor adták le ezeket, mint a PESTTERV Kft. által elkészített Településszerkezeti Terv (TSZT) és Helyi Építési Szabályzat (HÉSZ) véleményezésre bocsátott tervezeteit, szinte biztos, hogy az utóbbiak összeállításánál nem használták fel őket. Hiányzik még a Településképi Arculati Kézikönyv (TAK), amelyre épülve lehet majd Településképi rendeletet és új HÉSZ-t megalkotni. A TAK bemutatását, lakossági véleményezését az önkormányzatnak még az év végéig meg kell szerveznie.
Most tehát sok olyan szakanyag áll rendelkezésünkre, amelyeket saját érdekünkben meg kellene ismernünk. A nagy terjedelem és a számos szakterület (építészet, környezetvédelem, vízrendezés, forgalomszervezés, ipartelepítés, örökségvédelem, stb.) miatt csak közösen tudhatjuk feldolgozni a dokumentumokat.
Arra kérünk tehát mindenkit, hogy vegyen részt a város elkövetkező 5-10 évét meghatározó dokumentumok alakításában. Legalább a saját szakterületén, vagy az őt érintő kérdésekben fogalmazza meg észrevételeit, elvárásait, akár közvetlenül az önkormányzatnak elküldve, akár ezen a fórumon 2018 január 8-ig. Mi, a Közösen a Városunkért Egyesület szeretnénk szakmai párbeszéd eredményeként kialakítani állá
Vélemény, hozzászólás?